HISTORIA OGRODÓW ...
Nowy styl w projektowaniu zieleni – naturalistyczny – powstał po to, by ratować zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Dzięki oryginalnym kompozycjom stworzonym zgodnie z jego zasadami do ogrodu można przywabić śpiewające ptaki i barwne owady.


kliknij na WIĘCEJ aby zobaczyć artykuł i zdjęcia ...PORTRET MATKI NATURY

Pod koniec XIX wieku idea angielskich parków krajobrazowych oraz kolorowo obsadzanych sezonowych dywanów kwiatowych, tak uwielbianych przez królową Wiktorię, stały się symbolem kontroli politycznej i zniewolenia ducha twórczego. Gdy w roku 1870 ukazała się publikacja Williama Robinsona pt. “Wild Garden” (czyli “Dziki Ogród”), dla miłośników ogrodów nadszedł czas zniesienia dawnych ograniczeń. Reakcje przeciwko sztuczności ogrodów pierwszej połowy XIX wieku przyspieszył także napływ nowych roślin z Azji, Afryki czy Ameryki. Zaczęto obsadzać ogrody zgodnie ze stanowiskiem, dopasowując rośliny do ukształtowania terenu, odczynu gleby oraz klimatu. Zbiorniki wodne zamiast w sposób geometryczny zaczęto kształtować bardziej naturalnie. W ogrodach naturalistycznych XIX wieku najważniejszy element stanowić zaczęły rośliny. Prawie całkowicie zostały z nich wyeliminowane elementy rzeźbiarskie.

WIELKA REWOLUCJA
W XX wieku duch naturalistyczny manifestował się już ścisłym związkiem z ruchem ekologicznym i propagował zakładanie ogrodów mających na celu ochronę ginących gatunków roślin i zwierząt. Jego pionierami byli amerykańscy, skandynawscy i niemieccy projektanci. Kompozycje naturalistyczne zaczęto stosować nie tylko w prywatnych ogrodach, ale również przy planowaniu terenów w miastach, czy wzdłuż autostrad i linii kolejowych.

DYSKRETNY ŚLAD LUDZKIEJ RĘKI
Wyglądem ogród naturalistyczny powinien odwzorować obraz i warunki środowiska naturalnego. Kształty rabat powinny być łagodne, a ścieżki wić się pośród nieformowanych krzewów. Przy tworzeniu ogrodu naturalistycznego trzeba delikatnie wpasować się w istniejące warunki środowiska, jak najmniej w nie ingerować, pozwalając mu swobodnie się rozwijać.
Do stworzenia ogrodowej scenerii przydadzą się bardzo dyskretne detale architektoniczne. W ogrodzie pełnym śpiewających ptaków i kolorowych motyli potrzebna jest ławeczka lub altanka. Dobierzmy rustykalne, czyli naśladujący prosty wiejski styl konstrukcje z naturalnych materiałów – drewna lub uplecione z wierzbowych witek bądź wikliny. Nie mogą się rzucać w oczy, lecz stanowić dopełnienie ogrodu.
Warto pomyśleć także o budkach dla ptaków, jeży i owadów. Zawiesza się je na drzewach lub ustawia wśród roślin. W naturalistycznym ogrodzie nie może zabraknąć poidełka dla zwierząt. Jeśli nie mamy tyle miejsca, by zbudować oczko wodne, to wystarczy postawić płytkie kamienne naczynie, aby ptaki mogły z niego pić i pluskać się w słoneczne dni. Ciekawymi dodatkami będą też drewniane mostki oraz proste rzeźby; szczególnie gdy nawiązują do lokalnych tradycji i regionalnego stylu.

JAK NAJBARDZIEJ NATURALNY
Ważną zasadą jest stosowanie do obsadzania rabat głównie rodzimych gatunków roślin. Są one najlepiej przystosowane do polskich warunków klimatycznych i bardziej wytrzymale na szkodniki oraz choroby od wielu roślin pochodzących z poza granic naszego kraju.
Tworząc naturalistyczną kompozycję w słonecznym miejscu warto wykorzystać krwawnik pospolity, czerniec czerwony, astry, tawułki, sadziec, budleję Davida i rozchodniki okazałe. W cieniu sprawdzą się kukliki zwisłe, zawilce, niezapominajki, bodziszki, kokorycze, naparstnice, modunki, paprocie i serduszki. Z kwitnącymi bylinami ładnie komponować się będą trawy (miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy, ostnica i trzęślica modra oraz paprocie. Aby przyciągnąć do ogrodu owady nie zapominajmy o posadzeniu wilczomleczy, języczki Przewalskiego, żeleźniaka (Phlomis russeliana), płomyka wiechowatego oraz rudbekii lśniącej, a także kęp szałwi czy macierzanki. Tłem dla bylin może być bez czarny, kaliny Burkwooda oraz róża pomarszczona.
Dzięki odpowiedniemu doborowi prace pielęgnacyjne ograniczymy do minimum, niemniej jednak nie pozwólmy ogrodowi zdziczeć. Nie pielęgnowany szybko zamieni się dziką dżunglę. Przy jego pielęgnacji nie stosujemy żadnych środków chemicznych ani nawozów sztucznych. Odstawmy warczącą kosiarkę do garażu i zapomnijmy o wygrabianiu spadających liści; niech leżą i tworzą cenną ściółkę. Głównym celem ogrodu powinno być zapewnienie pożywienia oraz kryjówek dla zwierząt.
Ogrodnictwo w harmonii z naturą przynosi naprawdę wielką satysfakcję, szczególnie gdy ogród zaczną odwiedzać po jakimś czasie ptaki, barwne motyle czy pożyteczne pszczoły.

TEKST I ZDJĘCIA: KATARZYNA BELLINGHAM, Ogrody nr 8, sierpien 2006
Designed and Developed by Vebox  
Poprawny CSS!